01-12-2023 13:31

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ:Εκπληκτικός Γέρακας λύγισε 3-2 τον Μελισσιακό και ανέβασε στην κορυφή τις Αμαζόνες Αχαρνών

Νέα δεδομένα στην κορυφή έφερε η 7η αγωνιστική στην Τοπική Κατηγορία 2 των Γυναικών. Ο ΟΦ Γέρακα πέτυχε μια εκπληκτική νίκη και βοήθησε τις Αμαζόνες Αχαρνών να σκαρφαλώσουν στην κορυφή.

Μια πολύτιμη νίκη πέτυχε ο ΟΦ Γέρακα κόντρα στον Μελισσιακό με σκορ 3-2. Οι φιλοξενούμενες βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας πριν την έναρξη του αγώνα και ξεκίνησαν δυναμικά κερδίζοντας το πρώτο σετ. Ο ΟΦ Γέρακα ισοφάρισε και παρότι έγινε το 1-2 στα σετ οι γηπεδούχες ισοφάρισαν ξανά. Στο δραματικό τάι μπρέικ η ομάδα του Γέρακα κατάφερε να αντέξει και να φτάσει στο 16-14 σημειώνοντας μια δύσκολη αλλά απίθανη επιτυχία.

Μοναξιά της κορυφής για τις Αμαζόνες Αχαρνών που αξιοποίησαν το στραβοπάτημα του Μελισσιακού. Με καθαρό σκορ 1-3 οι Αμαζόνες Αχαρνών επικράτησαν του ΑΚ Ζωγράφου παρότι οι γηπεδούχες εμφάνισαν σημάδια ανάκαμψης στο δεύτερο σετ.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Σχολή Μωραΐτη που με σκορ 3-0 ξεπέρασε το εμπόδιο του ΓΣ Κορωπίου και κατέκτησε ακόμα τρεις βαθμούς. Η γηπεδούχες έπιασαν υψηλή απόδοση σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα χωρίς απώλειες.

Νίκη που τον κρατάει ζωντανό στη μάχη της πεντάδας πέτυχε ο ΑΟ Οδυσσέας επί του ΑΟ Λαγονησίου. Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν το προβάδισμα με 23-25. Από εκεί και έπειτα ο Οδυσσέας ανέβασε απόδοση και έφτασε στο 0-3 και μαζί στους 14 βαθμούς.

Στους 14 βαθμούς έφτασε και ο ΑΟ Διονύσου κερδίζοντας εκτός έδρας τον Ιωνικό.Ο Ιωνικός προηγήθηκε μετά το 26-24 του πρώτου σετ αλλά με πολύ καλή εικόνα στη συνέχεια ο ΑΟ Διονύσου γύρισε το παιχνίδι και έφτασε στο νικηφόρο 1-3.Με καθαρό σκορ 3-0 επικράτησε ο ΕΑΟ Σπάτων της Ένωσης Γαλατσίου. Η ομάδα των Σπάτων ήταν ανώτερη και όλα τα σετ κρίθηκαν με διψήφια διαφορά επιβεβαιώνοντας την καλή απόδοση των γηπεδούχων.

Με 3-0 επίσης επικράτησε ο ΠΑΟ Κουκάκι του ΓΣ Χαλανδρίου. Ο ΠΑΟ Κουκάκι έδωσε συνέχεια στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις που οδηγούν την ομάδα πλέον στους 12 βαθμούς, όσους έχει και ο ΕΑΟ Σπάτων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:7η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 2 ΓυναικώνΟΦ

Γέρακα - Μελισσιακός ΑΟ  3-2 (15-25,28-26,16-25,25-20,16-14)

ΕΑΟ Σπάτων - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου  3-0 (25-13,25-6,25-13)

ΑΟ Λαγονησίου - ΑΟ Οδυσσεύς  0-3 (23-25,13-25,14-25)

ΠΑΟ Κουκάκι - ΓΣ Χαλανδρίου  3-0 (25-15,25-17,25-17)

Ιωνικός ΑΣ - ΑΟ Διονύσου    1-3 (26-24,15-25,9-25,16-25)

ΑΚ Ζωγράφου - Αμαζόνες Αχαρνών   1-3 (20-25,25-23,18-25,18-25)

ΑΣ Σχολή Μωραϊτη - ΓΣ Κορωπίου    3-0 (25-14,25-7,25-17)