16-12-2023 15:47

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Σπουδαίες νίκες για Διόνυσο, Σπάτα, Ζωγράφου

Με δύο αναμετρήσεις να εκκρεμούν για την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής οι διαφορές μεταξύ των ομάδων της πρώτης πεντάδας μειώθηκαν και το πρωτάθλημα της Τοπικής 2 Γυναικών.

Νίκη και καθαρό τρίποντο για τον ΑΟ Διονύσου στην έδρα του ΑΟ Λαγονησίου. Με σκορ 0-3 η ομάδα του Διονύσου μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στον έναν βαθμό, έχοντας παιχνίδι περισσότερο, και άφησε θετικές εντυπώσεις ενόψει της συνέχειας.

Θετικό αποτέλεσμα και για τον ΕΑΟ Σπάτων κόντρα στον Ιωνικό. Το 3-0 ήρθε μετά από δύο πολύ καλά πρώτα σετ για τις γηπεδούχες ενώ το τρίτο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό χωρίς ωστόσο ο Ιωνικός να μπορέσει να κάνει την ανατροπή.Ισόβαθμος με τον ΕΑΟ Σπάτων είναι ο ΑΚ Ζωγράφου καθώς πρόσθεσε ακόμα τρεις βαθμούς στη συγκομιδή μετά το 3-0 επί της Ένωσης Γαλατσίου.

Οι φιλοξενούμενες ήταν ανταγωνιστικές τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο σετ και έβαλαν μεγάλη πίεση στην ομάδα του Ζωγράφου. Οι γηπεδούχες, όμως, ανταπεξήλθαν και πέτυχαν την έκτη φετινή τους νίκη.

Δύσκολη νίκη για τον ΟΦ Γέρακα επί του Οδυσσέα σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές. Οι δύο ομάδες έδειξαν καλό πρόσωπο και πίεσαν σε μεγάλο βαθμό η μία την άλλη.

Το 0-1 μετατράπηκε σε 2-1 και τελικά σε 2-2. Στο τάι μπρέικ ήταν η ομάδα του Γέρακα που είχε τις δυνάμεις και το καθαρό μυαλό για να φτάσει στο 3-2 και να περάσει μπροστά στη βαθμολογία.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΓΣ Κορωπίου κόντρα στον ΓΣ Χαλανδρίου. Με σκορ 0-3 μετά από ένα δυνατό παιχνίδι η ομάδα του Κορωπίου πέτυχε την πρώτη της νίκη για φέτος και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα

.Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

9η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών

ΟΦ Γέρακα - ΑΟ Οδυσσεύς    3-2 (15-25,25-22,25-22,21-25,15-7)

ΓΣ Χαλανδρίου - ΓΣ Κορωπίου    0-3 (14-25,22-25,25-27)

ΕΑΟ Σπάτων - Ιωνικός ΑΣ      3-0 (25-9,25-12,25-20)

ΑΟ Λαγονησίου - ΑΟ Διονύσου    0-3 (19-25,20-25,18-25)

ΠΑΟ Κουκάκι - Αμαζόνες Αχαρνών          Αναβολή

ΑΚ Ζωγράφου - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου   3-0 (25-20,25-14,25-23)

Κυρ-17/12/23    17:30     Πολιτείας            ΑΣ Σχολή Μωραϊτη - Μελισσιακός ΑΟ