13-04-2024 13:52

Β εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Ανατροπή τίτλου για την Ένωση Γαλατσίου 3-2 τους Αμπελόκηπους και "2-1" νίκες στα πλέι οφ

Ξεκίνημα με μεγάλο ενδιαφέρον στα πλέι οφ της Β’ Εθνικής Ανδρών ανάμεσα σε Ένωση Γαλατσίου και ΑΕ Αμπελοκήπων όπου με μεγάλη ανατροπή απο 0-2, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 3-2 και το προβάδισμα τίτλου με 2-1 νίκες.

Η σειρά των αγώνων ξεκίνησε από το 1-1 καθώς οι δύο ομάδες μετρούσαν από μία νίκη εις βάρος του αντιπάλου τους στη Β’ Φάση. Η Ένωση Γαλατσίου ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος αν και χρειάστηκε να κάνει υπερβάσεις. Οι Αμπελόκηποι ξεκίνησαν ιδανικά καθώς πήραν τα δύο πρώτα σετ και μετέφεραν την πίεση στην πλευρά των γηπεδούχων.

Παρόλα αυτά η Ένωση Γαλατσίου αντέδρασε. Οι γηπεδούχοι του Αντώνη Τσκιροπούλου ήταν πολύ βελτιωμένοι στα επόμενα σετ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2. Το τάι μπρέικ ήταν δραματικό, καθώς έληξε με 17-15 υπέρ της Ένωσης Γαλατσίου, η οποία ολοκλήρωσε μια τεράστια νίκη ανατροπή αλλά πήρε και το προβάδισμα στη σειρά.

Η Ένωση Γαλατσίου ψάχνει μία ακόμη νίκη την Δευτέρα 15/4 στο Γουδί για να τελειώσει την σειρά, ενω οι Αμπελόκηποι καλούνται να υπερασπιστούν την έδρα τους και να οδηγήσουν τη σειρά σε τρίτο και καθοριστικό παιχνίδι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

01η αγωνιστική

Πεμ-11/04

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΕ Αμπελοκήπων  3-2 (27-29,21-25,25-18,25-18,17-15)

02η αγωνιστική

Δευ-15/04/24    21:45     ΑΚ Γουδή    ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου

03η αγωνιστική (Αν χρειαστεί)

Πεμ-18/04/24    21:45     Γαλατσίου          ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΕ Αμπελοκήπων

Μεταφορά αποτελεσμάτων Β΄φάσης (1-1): ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΕ Αμπελοκήπων 3-1, 0-3.