17-10-2023 17:05

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική γυναικών: Πρώτο σερβίς με κυριαρχία των γηπεδούχων

Ξεκίνημα για το πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ με έξι αγώνες από τους οποίους οι πέντε κατέληξαν στην πλευρά των γηπεδούχων.

Με νίκη στο τάι μπρέικ ξεκίνησε τη χρονιά η Αθηνά Μαγκουφάνας που παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ από τον ΑΣ Παπάγου, κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα. Μετά από ένα παιχνίδι με λεπτές ισορροπίες ακολούθησε ένα εξίσου ανταγωνιστικό πέμπτο σετ που κρίθηκε με 15-13 και η Αθηνά Μαγκουφάνας πήρε τους δύο βαθμούς αφήνοντας έναν κερδισμένο βαθμό για την ομάδα του Παπάγου.

Νίκη με καθαρό σκορ, από την άλλη, πέτυχε ο ΑΟ Άνοιξης. Ο Απόλλωνας Αγίου Δημητρίου κέρδισε το πρώτο σετ με 21-25 αλλά παρότι συνέχισε δυναμικά δεν κατάφερε να κερδίσει άλλο σετ. Το παιχνίδι γύρισε και με 3-1 ο ΑΟ Άνοιξης πήρε το πρώτο φετινό του τρίποντο.Με το ίδιο σκορ επικράτησαν οι Νέοι Βύρωνος των Ιώνων. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με περίπατο 25-15 αλλά οι Ίωνες έφεραν το παιχνίδι σε ισοπαλία με 17-25 αλλα μέχρι εκεί.

Η συνέχεια ανήκε στις παίκτριες των Νέων Βύρωνος, οι οποίες «πάτησαν γκάζι» και επικράτησαν άνετα με 3-1.Καλή εικόνα είχε η δευτεραθλήτρια Δεξαμενή Μεταμόρφωσης στην πρεμιέρα όπου αντιμετώπισε την ΕΣ Νέας Μάκρης. Μετά το άνετα 25-11 του πρώτου σετ η ομάδα της Νέας Μάκρης βελτίωσε αρκετά στοιχεία στο παιχνίδι της. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και με 3-0 κατέκτησαν τους πρώτους βαθμούς τους.

Με νίκη 3-1 ξεκίνησε και η ΑΕ Γκράβας απέναντι στη Νίκη Αμαρουσίου. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες ενώ στο τρίτο οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τέλος. Η Γκράβα όχι μόνο έκανε το 2-1 στα σετ αλλά κατέκτησε και το επόμενο κάτι που της χάρισε τη νίκη χωρίς απώλειες βαθμών.

Η μοναδική εκτός έδρας νίκη σημειώθηκε από το Φοίβο Μελισσίων που με 0-3 πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Θρακομακεδόνων. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο δεύτερο και το τρίτο σετ αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν βάθος πάγκου και καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία, και κατάφεραν να «κλειδώσουν» το πρώτο τρίποντο.