17-10-2023 18:02

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική γυναικών: Πρεμιέρα με πολλές ανατροπές και τάι μπρέικ

Με ανταγωνιστικά παιχνίδια και πολύ θέαμα ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ όπου τέσσερα από τα έξι παιχνίδια κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Πανελλήνιος κόντρα στην Ένωση Βύρωνα με 2-3. Οι γηπεδούχες πήραν το προβάδισμα τόσο με 1-0 όσο και με 2-1 αλλά η ομάδα του Πανελληνίου έδειξε ηρεμία και αποφασιστικότητα και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όπου και επικράτησε.

Καθαρό σκορ σημειώθηκε στο παιχνίδι του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" με την ΑΣ Σπάτων Γαία. Η Γαία έδειξε καλό πρόσωπο και είχε την κυριαρχία και στα τρία σετ. Αποκορύφωμα ήταν το τρίτο σετ όπου οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο εμφατικό 4-25 και ολοκλήρωσαν τη βραδιά με νίκη 0-3.

Ανατροπή στην ανατροπή είχε το παιχνίδι του ΑΣ Τυφών με το Κολλέγιο Ντερή. Το 0-1 μετατράπηκε σε 2-1 αλλά στο τέλος η ομάδα του Ντερή είχε καθαρό μυαλό και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 2-3 φεύγοντας με 2 κερδισμένους βαθμούς

.Εντυπωσιακό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε και στη Χαλκίδα ανάμεσα στην ΟΠΕ Χαλκίδας και τον ΠΑΚ Χαλανδρίου. Οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα δύο φορές αλλά η ομάδα του Χαλανδρίου είχε απαντήσεις. Το τάι μπρέικ κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπου με 18-16 η ΟΠΕ Χαλκίδας έφτασε τελικά στη νίκη.

Ολική ανατροπή, από την άλλη, σημειώθηκε από τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου κόντρα στον ΑΟ Καρέα. Το 0-2 στα σετ έδωσε σαφές προβάδισμα στις φιλοξενούμενες. Ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου ανέκαμψε, οδήγησε το παιχνίδι σε πέμπτο σετ και εκεί πήρε τη νίκη με 3-2.Ανατροπή αλλά καθαρό σκορ έκανε και ο ΓΣ Γλυκών Νερών στην έδρα του Απόλλωνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε θετικά για τον Απόλλωνα μετά το 25-21 του πρώτου σετ. Παρόλα αυτά σε ένα παιχνίδι που όλα τα σετ κρίθηκε σε διαφορά τουλάχιστον πέντε πόντων ο ΓΣ Γλυκών Νερών με βελτιωμένη εικόνα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 1-3.