19-10-2023 12:28

ΕΣΠΕΔΑ Β Εθνική Γυναικών : 2/2 για Θρίαμβο, Ίριδα, Κρόνο, απώλεια βαθμού για Εθνικό, τρίποντα για Μοσχάτο, Π. Φάληρο

Διπλασίασαν τις νίκες τους Θρίαμβος, Ίριδα, Κρόνος Αγ. Αναργύρων και Εθνικός Πειραιώς στην δεύτερη αγωνιστική της Β’ εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ.

Αρχικά στο Χαϊδάρι ο Θρίαμβος ήταν για άλλη μια φορά καλύτερος και επικράτησε σε νέο εντός έδρας ματς, εύκολα με 3-0 του νεοφώτιστου Ιάσωνα που δεν μπόρεσε να αντιστθεί, και έφτασε τους έξι βαθμούς.

Δεύτερο τρίποντο για την Ίριδα καθώς στο βοηθητικό του ΣΕΦ επικράτησε του ανέτοιμου ΑΣ Ηλιούπολής με 3-0. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης που έπιασε επίσης τους έξι πόντους, βρήκε αντίσταση από τις φιλοξενούμενες μόνο στα δύο πρώτα σετ ενώ επικράτησε εύκολα στο τρίτο.Στην τριάδα της κορυφής με έξι βαθμούς και ο Κρόνος. Η ομάδα των Αγ. Αναργύρων με φόρα από το διπλό της πρεμιέρας στην Ηλιούπολη, επικράτησε και της Γλυφάδας με καθαρό 3-0

.Oiι νικήτριες επικράτησαν άνετα στα δύο πρώτα σετ ενώ στο τρίτο που προσπάθησε η Γλυφάδα, και πάλι βρήκαν τις λύσεις ώστε να «κλειδώσουν» τη νίκη. Θρίλερ στα Καμίνια όπου ο Εθνικός Πειραιώς είχε απώλεια βαθμού από την μαχητική Άρτεμις που του έβαλε δύσκολα, στα τρία από τα πέντε σετ του ματς.

Οι «κυανόλευκες» πήραν το πρώτο με 25-21, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με πολύ πάθος και πείσμα έκαναν την ανατροπή με 1-2 (20-25, 18-25). Η συνέχεια ανήκε στον Εθνικό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κούραση της νεανικής ομάδας του Κορυδαλλού που δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την  έκπληξη.Με αρκετές λύσεις από τον πάγκο και με περισσότερες δυνάμεις, η ομάδα του Πειραιά  ισοφάρισε εύκολα με 25-11 σε 2-2 και πήρε με περίπατο το τάι μπρέικ και το δίποντο, με 15-5 και 3-2.

Ικανοποίηση για τους τρεις πρώτους βαθμούς στο Μοσχάτο. Η ομάδα της Άρτεμις Χαλβατζή σε δεύτερο σερι εκτός έδρας παιχνίδι μετά το ντέρμπι της πρεμιέρας στη Γλυφάδα, επικράτησε δύσκολα του νεοφώτιστου ‘Εσπερου στην Καλλιθέα με 1-3. Οι φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ μετά από μάχη με 23-25, ο σύλλογος της Καλλιθέας ισοφάρισε με 25-18 αλλα στη συνέχεια πιο αποφασιστικό και με λιγότερα λάθη το Μοσχάτο επικράτησε με 21-25, 21-25 και με 1-3, ολοκλήρωσε μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

ΑΟ Θρίαμβος- ΓΑΣ Ιάσωνας Νίκαιας 3-0 (25 - 18 (1), 25 - 11 (2), 25 - 19 (3)

ΓΣ Ιλίου- ΑΟ Π. Φαλήρου 0-3 (21 - 25 (1), 16 - 25 (2), 16 - 25 (3)

Εθνικός ΟΦΠΦ- ΑΓΣ Άρτεμις 3-2 (25 - 21 (1), 20 - 25 (2), 18 - 25 (3), 25 - 11 (4), 15 – 5 (5)

ΓΑΝΣ Ίρις- ΑΣ Ηλιούπολης 3-0 (25 - 19 (1), 25 - 21 (2), 25 - 12 (3)

ΑΣΦΠ Κρόνος Αγ. Αναργύρων- ΑΣΠ Γλυφάδα 3-0 (25 - 15 (1), 25 - 17 (2), 25 - 20 (3)

ΠΟΚ ‘Εσπερος Καλλιθέας- ΑΟΠ Μοσχάτου 1-3 (23 - 25 (1), 25 - 18 (2), 21 - 25 (3), 21 - 25 (4)